Main site Лига Защиты Гражданских Прав : Форум
Чт, 28 Мар 2024, 10:11 *
Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.

Войти
Новости: Книга про щеплення у подарунок для вагітних, батьків немовлят та дітей дошкільного віку - http://www.privivok.net.ua/uk/content/692-kniga-pro-shcheplennya-u-podarunok-dlya-vagitnih-batkiv-nemovlyat-ta-ditey-doshkilnogo
 
   Начало   Помощь Поиск Войти Регистрация  
Страниц: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 95
  Печать  
Автор Тема: путь в сад без прививки  (Прочитано 1049771 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #555 : Пт, 01 Июн 2012, 09:10 »

Так, для начала: вам надо узнать кол-во свободных мест или попасть в садик? Улыбка Я понимаю, что одно другого не исключает, но всё же.

Я не совсем понял, на чём вы расстались с зав.садиком. Перед любыми официальными разборками надо получить оф. ответы. Поэтому вы пишете 2 заявления - зав.садиком и в гороно.

Зав.садиком: с просьбой принять ребёнка с такого-то числа (>3 дня от сейчас, чтобы написать, что актуальные результаты анализов будут представлены непосредственно перед началом посещения и вас не смогли завернуть по этой причине, но <10, чтобы рассматривала быстрее) и обязательством оплачивать питание (если у вас нет льгот и т.п.), ксеру св-ва о рождении, копии(!) 026 и справки про эпид.окружение. И почтой ей заказным(!) с уведомлением(!). Там же упомянуть письмо от МОН и его туда вложить. И можно еще дописать, что Положение о ДУ не допускает отказа в приёме детей. На это она должна дать оф. ответ (в течении 15 дней, вообще-то).

Второе - в гороно. Туда: обеспечить приём ребёнка в ближайшие к вам ДУ (список прилагается). Копии док-тов - те же. Они, если и не могут сами принимать решения о приёме, обязаны передать в нужную инстанцию, т.е. в тот садик, где, как минимум, есть места.

И в результате, для боданий в судах у вас будут 2 ответчика - больше шансов Улыбка И если зав.садиков я уверен только на 99%, то гороно - на все 100% пойдёт как админ. производство, т.е. гораздо быстрее.

UPD: а вообще-то говоря, я бы продолжал давить по тел. на сотрудницу МОН: если она таки на места звонила, что-то им говорила, то посоветоваться с ней, как можно разрулить эту ситуацию.
« Последнее редактирование: Пт, 01 Июн 2012, 09:17 от Mike » Записан
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #556 : Пт, 01 Июн 2012, 09:15 »

И, вдобавок, можно еще и информационные запросы в гороно (несколько штук): сколько всего мест в ДУ на их территории и сколько детей принято в ДУ (с расшифровкой по садикам)? Какое кол-во детей собираются выпускаться до 1 сентября? Какое кол-во уже зарегистрированных заявлений на приём в ДУ у них уже есть на сей момент с датами и номерами входящих?
Записан
Оленка
Пользователь
**

Украина

Рейтинг: 5
Сообщений: 58



Просмотр профиля
« Ответ #557 : Пт, 01 Июн 2012, 11:54 »

Спасибо большое! Я вчера еще думала, что отправлю документы в сад, а сегодня уже и забылось Обеспокоенный
Так что совет более чем дельный!

В моей ситуации не пойдет (как мне кажется) пункт 2:

"Второе - в гороно. Туда: обеспечить приём ребёнка в ближайшие к вам ДУ (список прилагается). Копии док-тов - те же. Они, если и не могут сами принимать решения о приёме, обязаны передать в нужную инстанцию, т.е. в тот садик, где, как минимум, есть места."

Я к жалобе в ГОРОНО еще тогда прилагала ВСЕ необходимые документы с просьбой обеспечить место в саду или №1 (куда тоже были отосланы документы), или №2, при чем справка от участковой об эпидокружении была свежак (2 дня). Они же по сути даже не ответили. ОДНО ЛИШЬ: все вопросы не к нам, все решают заведующие, про места в садах вообще (в двух!!!) промолчали! И только завсада ответила, что "очень жаль, но мест (резко) нету Злой ).

Какое там "обязаны передавать!" Это же ЧАРНИГАВ! Здесь никто ничего не обязан! Ни слова про места! Указали только, что "мы постійно проводимо перевірку місць", как будто меня это волнует! Я же спрашивала о ДВУХ КОНКРЕТНЫХ САДАХ!

Спасибо за последнее сообщение! Я буду именно так формулировать вопрос!!!

В нашем городе порядок такой: записываешь на очередь за полгода (приблизительно). В мае-апреле подаешь документы. И с 1-го сентября только начинаем ходить! Так что я хочу поинтересоваться в Министерстве, СКОЛЬКО ЖЕ РАЗ я должна подавать эту справку об эпидблагополучии. Потому что привитые подают не вместе со всеми документами, а лишь перед садом, и то не во всех! В некоторых она вообще не нужна!
Записан
Лилия
Ветеран
*****

Рейтинг: 51
Сообщений: 772


Просмотр профиля
« Ответ #558 : Пт, 01 Июн 2012, 12:31 »

Оленка, главное все делать последовательно , от инстанции к инстанции, а суд это уже крайняя  неизбежность !
Вот странно, не правда ли. У меня медики  Чернигова вызывают  приятные ассоциации. И не дорого , куда дешевле чем в Киеве  мне обошлись бы хорошие специалисты областного уровня...  И справку  старшему  два года назад  на поселение в общежитие добыла за пять минут и абсолютно бесплатно, за то за эту же справку у себя в Славутиче меня раскручивали на круглую сумму с анализами крови.
Записан
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #559 : Пт, 01 Июн 2012, 16:41 »

Елена, в общении с гороно (да и вообще с любым органом) хорошо на них нависать не с тем, что хочется вам, а по поводу того, что обязаны они - чтобы гороно оправдывалось Улыбка Если успею, напишу сегодня, если нет - завтра, что именно у них можно спросить/попросить. У них же есть какие-то обязанности? Подмигивающий
« Последнее редактирование: Пт, 01 Июн 2012, 16:43 от Mike » Записан
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #560 : Сб, 02 Июн 2012, 06:21 »

Я думаю, черниговское всё же лучше росийского  Подмигивающий Смеющийся

Цитировать
   ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
31 березня  2011 року
(7 сесія 6 кликання)


ПОЛОЖЕННЯ
про управління освіти Чернігівської міської ради

            1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Управління освіти Чернігівської міської ради (далі - управління освіти) є самостійним структурним підрозділом міської ради, виконавчим органом міської ради.
1.2. Управління освіти є самостійною юридичною особою.
1.3. Управління освіти має печатку із зображенням Державного Герба України, штампи, бланки зі своїм найменуванням, реєстраційні та спеціальні реєстраційні рахунки в органах державного казначейства.
1.4. Управління освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України,  іншими нормативними актами, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням.
1.5. Управління освіти є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядковується її виконавчому комітету та міському голові.
1.6. Фінансування видатків управління освіти здійснюється з коштів бюджету міста згідно із затвердженим кошторисом видатків, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.
1.7. Згідно із розподілом функціональних повноважень посадових осіб міської ради управління освіти безпосередньо підпорядковується секретарю міської ради.
1.8. Управління освіти утворюється, реорганізується та ліквідується згідно з чинним законодавством України міською радою.
1.9. Управління освіти в межах компетенції міської ради та її виконавчого комітету забезпечує проведення в місті єдиної державної політики у сфері освіти.
1.10. Місцезнаходження відділу: 14017, м. Чернігів, вул. Щорса, 19.

2. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІЇ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

2.1. Основним завданням управління освіти є:

2.1.1. Участь у забезпеченні реалізації державної політики в галузі освіти на території м. Чернігова.
2.1.2. Реалізація державної політики в галузі дошкільної, загальної середньої і позашкільної освіти, організація виконання актів органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування з питань освіти.
2.1.3. Забезпечення розвитку системи освіти з метою формування гармонійно розвиненої, соціально активної, творчої особистості.
2.1.4. Створення в межах своїх повноважень умов для реалізації рівних прав громадян України на освіту, соціального захисту дітей дошкільного та шкільного віку, педагогічних та інших працівників закладів і установ освіти.
2.1.5. Управління навчальними закладами, що є в комунальній власності територіальної громади міста, організація їх матеріально-фінансового, кадрового і науково-методичного забезпечення, в межах своїх повноважень контроль за діяльністю закладів освіти, що не належать до комунальної власності.
2.1.6. Створення умов для здобуття громадянами дошкільної і повної загальної середньої освіти відповідно до освітніх потреб особистості та її індивідуальних здібностей, реалізації їхнього права відповідно до законів України на здобуття освіти.
2.1.7. Здійснює контроль за організацією навчально-методичного забезпечення навчально-виховних закладів, удосконалення професійної кваліфікації педагогічних працівників, їх курсової перепідготовки.
2.1.8. Контроль за дотриманням законодавчих актів з питань освіти, забезпечення закладами дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти міста державних вимог щодо змісту, рівня та обсягу освіти.
2.1.9. Розробка прогнозів розвитку мережі закладів дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти у місті, їх реалізація на основі чинного законодавства України. 
2.1.10. Проведення державної атестації загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладів міста.

2.2. Управління освіти відповідно до покладених на нього завдань виконує такі функції:

2.2.1. Аналізує стан дошкільної, загальної середньої і позашкільної освіти в місті, прогнозує розвиток мережі навчально-виховних закладів, розробляє й подає на розгляд міської ради пропозиції щодо зміцнення їх навчально-матеріальної бази, створення нових типів закладів, забезпечення населення освітніми послугами.
2.2.2. Забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови як державної в закладах і установах освіти, сприяє розвиткові мов інших національностей, представники яких компактно проживають у місті.
2.2.3. Вносить пропозиції стосовно питань освіти та готує проекти відповідних рішень.
2.2.4. Готує і в установленому порядку надає статистичну звітність про стан і розвиток освіти в місті.
2.2.5. Впроваджує рекомендовані органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування нові освітні програми, інші педагогічні розробки.
2.2.6. Виробляє зміст регіонального компоненту освіти, доповнює програми освітньо-виховної роботи у навчально - виховних закладах з урахуванням місцевих традицій, звичаїв, надбань національної культури, в установленому порядку організує їх експериментальне впровадження.
2.2.7. Затверджує та погоджує відповідно до вимог законодавчих актів навчальні плани та штатні розписи  навчальних закладів, організовує науково-методичне та інформаційне забезпечення системи освіти.
2.2.8. Вживає заходів щодо забезпечення належного рівня дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти.
2.2.9. Вивчає, узагальнює та пропагує кращий педагогічний досвід роботи загальноосвітніх, дошкільних, позашкільних навчальних закладів та їх працівників.
2.2.10. Сприяє створенню різних типів загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти, в тому числі тих, що не належать до комунальної власності міста, введенню додаткових навчальних курсів з метою здобуття освіти понад державний освітній мінімум.
2.2.11. Взаємодіє в роботі з органами охорони здоров’я, торгівлі, громадського харчування та правоохоронними органами з питань зміцнення здоров’я та безпеки дітей.
2.2.12. Формує замовлення на навчально-методичну літературу, програми навчальних предметів, посібники,  бланки звітності та документи про освіту.
2.2.13. Здійснює нагляд за реалізацією навчальними закладами державних стандартів освіти.
2.2.14. Проводить роботу, спрямовану на виявлення і розвиток обдарованих дітей, організовує проведення олімпіад, конкурсів тощо.
2.2.15. Здійснює в межах компетенції атестацію закладів дошкільної, загальноосвітньої та позашкільної освіти міста, забезпечує оприлюднення її результатів.
2.2.16. Затверджує статути навчальних закладів комунальної форми власності та погоджує статути навчальних закладів приватної форми власності.
2.2.17. Забезпечує реалізацію освітніх програм відродження і розвитку національної культури, української та інших мов, національно-культурних традицій.
2.2.18. Організовує навчання обдарованих дітей, їх творчі змагання. Вносить пропозиції до виконавчих органів міської ради про нагородження переможців предметних олімпіад, стимулювання праці їх учителів та тренерів.
2.2.19. У межах компетенції організовує роботу з виявлення та забезпечення соціального захисту дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей інших пільгових категорій.
2.2.20. Організовує роботу психологічної служби, соціально-педагогічного патронату, що діють у закладах міста, координує дії трудових колективів, сім’ї з питань навчання і виховання дітей, організації їх дозвілля та оздоровлення.
2.2.21. Визначає потребу в педагогічних кадрах,  призначає і звільняє керівників дошкільних навчальних закладів, керівників, їх заступників та інших педагогічних працівників загальноосвітніх та керівників позашкільних навчальних закладів відповідно до чинного законодавства.
2.2.22. Здійснює атестацію педагогічних працівників згідно з чинними нормативними актами.
2.2.23. Організовує науково-методичне та інформаційне забезпечення системи освіти.
2.2.24. Сприяє педагогічним та управлінським новаціям у системі освіти.
2.2.25. Вносить пропозиції до міської ради щодо створення, реорганізації та ліквідації в установленому порядку закладів, установ освіти.
2.2.26. Сприяє підвищенню фахового рівня і розвитку творчості педагогічних працівників.
2.2.27. Здійснює управління закладами освіти, що є у комунальній власності, та перевірку діяльності всіх типів навчальних закладів у межах, встановлених законодавством, повноважень.
2.2.28. Скликає в установленому порядку конференції, наради, семінари з питань, що належать до його компетенції.
2.2.29. Формує та здійснює підготовку резерву керівних педагогічних кадрів.
2.2.30. Спільно з органами охорони здоров’я здійснює контроль за охороною здоров’я дітей і організацією оздоровчих заходів, створення  безпечних умов навчання учасників навчально-виховного процесу.
2.2.31. Надає разом зі службою у справах дітей допомогу органам опіки і піклування у своєчасному влаштуванні в заклади освіти на повне державне утримання дітей, які втратили батьків або залишились без їх піклування.
2.2.32. Здійснює заходи стосовно соціальної реабілітації дітей та учнів, захисту прав неповнолітніх.
2.2.33. Здійснює заходи щодо організації харчування вихованців дошкільних навчальних закладів міста та контролює питання забезпечення харчуванням учнів загальноосвітніх навчальних закладів.
2.2.34. Сприяє відповідним підрозділам органів внутрішніх справ та соціальним службам у запобіганні дитячій бездоглядності і правопорушень серед неповнолітніх.
2.2.35. Створює необхідні умови для навчання та виховання, фізичного та розумового розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які потребують соціального захисту, дітей з обмеженими фізичними можливостями.
2.2.36. Організовує діяльність психологічної служби та педагогічного патронажу в системі освіти.
2.2.37. Є головним розпорядником бюджетних коштів, які виділяються з місцевого бюджету на утримання дошкільних, загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, визначає потребу вказаних навчальних закладів у методичній, педагогічній літературі, навчальних підручниках, посібниках, бланках суворої звітності, організовує забезпечення ними навчально-виховних закладів.
2.2.38. Розробляє пропозиції стосовно обсягу фінансування з міського бюджету на розвиток освіти, навчально-виховних закладів, установ, організацій, що перебувають у комунальній власності.
2.2.39. Організовує розробку, збір і аналіз статистики, фінансової і бухгалтерської звітності.
2.2.40. Здійснює контроль за використанням коштів та майна навчально-виховними закладами, установами, організаціями, що перебувають у його функціональному управлінні.
2.2.41. Здійснює передачу в оренду приміщень закладів освіти відповідно до чинного законодавства України з дозволу та за погодженням фонду комунального майна міської ради.
2.2.42. Здійснює нагляд за станом і капітальним ремонтом закладів освіти комунальної власності.
2.2.43. Забезпечує ефективне використання фінансів на утримання та ремонт закладів освіти комунальної власності.
2.2.44. Сприяє розвитку матеріально-технічної бази закладів освіти.
2.2.45. Бере участь у формуванні структурної політики у галузі освіти на території міста.
2.2.46. У рамках своїх повноважень самостійно взаємодіє з державними органами управління освітою, виконавчими органами міської влади, науковими, освітянськими та іншими закладами, організаціями та об’єднаннями громадян, засобами масової інформації.
2.2.47. Розглядає в межах своєї компетенції звернення  громадян, вживає заходи для усунення причин, що їх викликають.
2.2.48. Готує проекти рішень міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з питань, віднесених до компетенції управління освіти.
2.2.49. Готує матеріали для подання міській раді, її виконавчому комітету та вищим державним органам виконавчої влади з питань роботи закладів освіти міста.
2.2.50. Виконує інші функції згідно з чинним законодавством.

                                   3. ПРАВА УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

3.1. Для виконання покладених на нього завдань та функцій управління освіти має право:

3.1.1. Одержувати у встановленому порядку від органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій інформацію, статистичні дані та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього функцій.
3.1.2. Залучати працівників інших структурних підрозділів міської ради, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.
3.1.3. Одержувати від навчальних закладів необхідні дані з питань їх діяльності в межах своєї компетенції.
3.1.4. Залучати до розробки програм розвитку освіти, шкільного компоненту освіти педагогічних працівників, учених, спеціалістів різних галузей, працівників органів державної виконавчої влади, навчально-виховних закладів у межах своєї компетенції.
3.1.5. Здійснювати прийом громадян з питань, що стосуються діяльності управління, та вживати заходів щодо своєчасного розгляду їх пропозицій, заяв, скарг.
3.1.6. Вносити до міської ради пропозиції про створення, реорганізацію та ліквідацію закладів освіти, що належать до комунальної власності міста.
3.1.7. Скасовувати накази керівників навчальних закладів, якщо вони суперечать вимогам чинного законодавства.
3.1.8. Організовувати проведення семінарів, нарад з питань освіти, організації навчально-методичного, матеріального та фінансового забезпечення комунальних навчально - виховних закладів, соціального захисту учасників навчально-виховного процесу.
3.1.9. Укладати угоди про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки з навчальними закладами зарубіжних країн, міжнародними організаціями, здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до законодавства.

4. СТРУКТУРА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ

4.1. Структура управління, чисельність його працівників та штатний розпис затверджуються міським головою, Положення про управління освіти – міською радою.
4.2. Діяльність управління здійснюється на основі поточних планів роботи управління, затверджених секретарем міської ради.
4.3. Управління освіти очолює начальник управління, який призначається на посаду на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України та звільняється з посади міським головою.
На посаду начальника управління призначається особа з  повною вищою освітою за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, зі стажем роботи на службі в органах місцевого самоврядування та державній службі на керівних посадах не менше 3-х років або при необхідності зі стажем роботи на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5-ти років.
4.4. Начальник управління має заступника. На час відсутності начальника управління роботу управління очолює заступник начальника управління.
4.5. Начальник управління :

4.5.1. Здійснює керівництво діяльністю управління, розподіляє обов’язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу. Забезпечує виконання покладених на управління завдань щодо реалізації державної політики у сфері освіти, доручених управлінню.
4.5.2. Видає в межах своєї компетенції накази та контролює їх виконання.
4.5.3. Формує структурні підрозділи управління освіти відповідно до затвердженого штатного розпису, затверджує положення про внутрішні відділи та посадові інструкції працівників за погодженням із заступником міського голови відповідно до розподілу функціональних повноважень.
4.5.4. Відповідно до чинного законодавства є головним розпорядником коштів, що передбачені в міському бюджеті на утримання установ та закладів освіти, які належать до сфери діяльності управління освіти.
4.5.5. Розглядає і затверджує кошториси закладів освіти комунальної власності.
4.5.6. Забезпечує ефективне використання бюджетних коштів, вживає заходи з їх економії.
4.5.7. Вносить на розгляд міського голови пропозиції щодо встановлення і зміни рангів посадовим особам місцевого самоврядування управління освіти.
4.5.8. Організовує роботу з резервом керівників навчальних закладів міста.
4.5.9. Забезпечує своєчасну підготовку матеріалів, які відносяться до компетенції управління, на розгляд міської ради та її виконавчого комітету, міського голови.
4.5.10. Вносить міському голові подання щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників управління освіти, своєчасного заміщення вакансій, здійснення заохочення працівників та накладання дисциплінарних  стягнень.
4.5.11. Організовує навчання працівників управління та керівників навчальних закладів з питань законодавства, організації управлінської діяльності тощо, знайомить з документами вищих органів.
4.5.12. Аналізує результати роботи працівників управління і вживає заходи щодо підвищення її ефективності.
4.5.13. Забезпечує дотримання працівниками управління правил внутрішнього трудового розпорядку.
4.5.14. Здійснює контроль за веденням діловодства, збереженням документів.
4.5.15. Забезпечує дотримання працівниками управління законодавства України з питань служби в органах місцевого самоврядування, а також з інших питань.
4.5.16. Веде особистий прийом громадян.
4.5.17. Представляє управління освіти у відносинах з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями.
4.5.18. Укладає відповідно до чинного законодавства договори купівлі-продажу, на виконання робіт і надання послуг, необхідних для виконання управлінням освіти його повноважень.

4.6. Структура управління освіти:
4.6.1. Управління освіти міської ради має в своїй структурі чотири відділи (відділ кадрів, відділ шкіл, відділ виховної роботи та охорони дитинства, відділ дошкільного виховання), централізовану бухгалтерію, господарчу групу та науково-методичний центр, які діють відповідно до їхніх положень.
4.6.2. При управлінні освіти створюється колегія з питань освіти, діяльність якої регламентується Положенням про неї, що затверджується начальником управління освіти.
4.6.3. Перелік осіб, які входять до складу колегії управління освіти, а також коло питань, що передаються на розгляд колегії, визначаються наказом начальника управління освіти.

5. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

5.1. Всю повноту відповідальності за своєчасне виконання покладених цим Положенням на управління завдань та функцій несе начальник управління.
5.2. Відповідальність працівників настає в разі невиконання або неналежного виконання обов’язків, передбачених посадовими інструкціями.
5.3. Притягнення до відповідальності здійснюється згідно з чинним законодавством.

6. ВЗАЄМОДІЯ З МІСЬКОЮ РАДОЮ, ЇЇ ВІДДІЛАМИ ТА УПРАВЛІННЯМИ

6.1. Управління при вирішенні питань, які належать до його компетенції, взаємодіє з іншими управліннями, відділами міської ради, органами місцевого самоврядування, а також з підприємствами, установами та громадськими організаціями.
6.2. Управління у своїй діяльності взаємодіє з постійними комісіями міської ради, депутатами міської ради, надає необхідні інформаційні матеріали, своєчасно реагує на депутатські запити, запитання  та звернення в межах компетенції
Записан
Лилия
Ветеран
*****

Рейтинг: 51
Сообщений: 772


Просмотр профиля
« Ответ #561 : Сб, 02 Июн 2012, 08:09 »


Я думаю, черниговское всё же лучше росийского  Подмигивающий Смеющийся


И в чем же разница? все основные инструкции и положения  слизали и те и другие ,по образцам ССССР
Записан
Оленка
Пользователь
**

Украина

Рейтинг: 5
Сообщений: 58



Просмотр профиля
« Ответ #562 : Сб, 02 Июн 2012, 09:10 »

Здравствуйте! Адвокат вчера посоветовала мне действовать так:
1. Написать жалобу в городскую прокуратуру (одновременно с копией в областную - для контроля за проверкой) на МЕСТНОЕ управление образования с просьбой проверить, не находят ли они состава служебного преступления в действиях начальника ГОРОНО по факту того, что, как видится из их ответа на мою жалобу, что НИКАКАЯ ПРОВЕРКА на наличие мест в конкретном саду 1 не проводилась, что на вопрос об обеспечении мест в саду 2 ответа не было и т.д. То есть, от темы прививок я уклоняюсь.

Таким ходом я не надеюсь на то, что места найдутся. Ну во-первых, не найдутся. Во-вторых, в мы нашли сад 3, который получше 1 (место в котором по словам специалиста в ОБЛАСТНОМ управлении  будет сохранено до 1 сентября - чему я, как понимаете, абсолютно не верю).

Жалобой в прокуратуру я:
а) сведу к нулю искушения начальника на мой инфозапрос ответить, что "мест нет" (кроме тех, что находятся на объездной) Подмигивающий
б) буду иметь, на случай суда, документы, подтверждающие, что "билась-билась - не пробилась" - не помню, как об этом конкретнее высказалась адвокат (малого пришлось тащить с собой, и он постоянно мешал).
в) заставлю их понервничать, нагружу работой. Что бы знали, что если я отсылаю документы в сад, должны мне давать отказ по истинной причине, а не отмазываться, ибо я - буду действовать так же.

Так же как и ВЫ, уважаемые мои помощники, считает, что писать нужно только на письменные отказы в области и т.д. То есть с МОН до получения конкретных ответов не общаться письменно.

2. Направить инфозапросы в ГОРОНО (как только прокуратура займется проверкой) с такими формулировками, как писал Михаил (сказала только на укр. язык перевести Улыбка ).

3. Направить документы с описью, который нас сейчас больше всего волнует - сад 3 (место же закреплено - на словах...). НО! Прежде взять свеженькую справочку об эпидокружении. И, по возможности, ПРАВИЛЬНУЮ. О том, как ей видится возможным это сделать - я напишу попозже в личку).

Вот решила, что последнее слово будет за ВАМИ. Если скажете, что обращение в прокуратуру с таким заявлением будет целесообразным, то я до пн. напишу жалобу.
« Последнее редактирование: Сб, 02 Июн 2012, 12:54 от Оленка » Записан
Лилия
Ветеран
*****

Рейтинг: 51
Сообщений: 772


Просмотр профиля
« Ответ #563 : Сб, 02 Июн 2012, 13:31 »

Конкретно за Черниговскую прокуратуру- ГЛУХО! будут месяц вас за нос водить а потом отпишутся нарушений не выявлено, вы в областную -аналогично! И все только по тому что все там друг  друга знают и топить друг друга не будут (ПЛАВАЛИ ЗНАЕМ) НО! Вы пишите! Это вам через два месяца откроет двери в ген прокуратуру ...Хотя я видела ответ  Ген прокуратуры с отказом и еще районный прокурор  другой области схлопотал по шапке ,за то что выступил на стороне родителей .Лично  я бы  все таки  писала в МОН ( у меня на них веры больше что раз рулят)  (такое  было в хмельницкой обл)
« Последнее редактирование: Сб, 02 Июн 2012, 14:07 от Лилия » Записан
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #564 : Сб, 02 Июн 2012, 22:45 »

И в чем же разница? все основные инструкции и положения  слизали и те и другие ,по образцам ССССР
Никто и не спорит. Но не будем же мы попрекать гороно текстом НПА РФ? ))



Написать жалобу в городскую прокуратуру... на МЕСТНОЕ управление образования с просьбой проверить, не находят ли они состава служебного преступления...
Согласно представленному положению, как минимум, п.2.2.1, 2.2.8, 2.2.13 нарушены, вследствие чего ваш ребёнок не получает положенное ему образование. И виноват в этом, по п.5.1, персонально начальник управления. Т.е. на лицо - халатность (ст.367), которая уже имела место быть. Поэтому в прокуратуру не просьбу проверить, с отрицательным ответом на которую вы ничего не сделаете, а заявление о совершенном преступлении по ст.95, 97 КПК. И отказ в возбуждении уголовного дела вы уже можете оспаривать в суде.

Направить инфозапросы в ГОРОНО (как только прокуратура займется проверкой)
А это никогда не лишне, даже и до проверки.

Направить документы с описью, который нас сейчас больше всего волнует - сад 3 (место же закреплено - на словах...)...
А это - в обязательном порядке. Вдруг там более адекватная зав. окажется.

И, кроме всего этого, еще раз переговорите с той сотрудницей МОН, что звонила в ваше гороно. Посоветуйтесь, что вам теперь делать и, может, еще кто-то может решить ваш вопрос в телефонном режиме, чтобы вы никуда не срывались.

UPD: только, думаю, нужно будет еще заявление в гороно накатать, уже со ссылками на точные пункты их обязанностей. Чтобы было на что опираться конкретное при обращении в прокуратуру.
« Последнее редактирование: Вс, 03 Июн 2012, 09:49 от Mike » Записан
Оленка
Пользователь
**

Украина

Рейтинг: 5
Сообщений: 58



Просмотр профиля
« Ответ #565 : Сб, 02 Июн 2012, 22:55 »

Спасибо! Все так и сделаю!
Записан
Оленка
Пользователь
**

Украина

Рейтинг: 5
Сообщений: 58



Просмотр профиля
« Ответ #566 : Вс, 03 Июн 2012, 14:00 »

Здравствуйте! Вот мое заявление в прокуратуру о возбуждении уголовного дела против начальника управления образования города.
Mike, давно искала Положення про управління..., но так и не нашла! Где Вы его отрыли? На сайте совета вроде его нет...
Пропозиції по скарзі приймаються до 05.06.2012 р.! Улыбка
Записан
Mike
Создание ВОО
****

Киев

Рейтинг: 143
Сообщений: 1943


Просмотр профиля
« Ответ #567 : Вс, 03 Июн 2012, 16:07 »

Mike, давно искала Положення про управління..., но так и не нашла! Где Вы его отрыли? На сайте совета вроде его нет...
Есть сайт горсовета.
Оно нашлось среди решений сессии.
Но можно и через гугл Улыбка

UPD: Прочитал заявление. Сейчас на ночь не смогу написать свою версию, и как завтра получится - тоже не знаю. Но схему я бы предложил такую:
1. Главный упор, всё-таки, на зав.садиком (уж не знаю, какой № ))). Попытаться кровь из носу давить её через МОН, как максимально быстрый путь. Если уходит в отказ (вы послали док-ты - она письменно отказала) - в админ. суд (если отказ по причине «нет мест», то и гороно в комплекте приплести).
2. Запасной вариант, в параллель к первому: пинать гороно через заявления в прокуратуру, что не обеспечили образование. Наверное, и их лучше через суд протащить, но не получится один вопрос с одними же ответчиками решать в двух исках одновременно. Но прокуратура (исключения, я надеюсь, бывает) реагирует медленно, а потом её заставлять - это еще трата времени...

UPD-2: да, и на свежую голову перечитав, моё мнение такое: в таком виде слать заявление в прокуратуру бессмысленно. Заявление нач.гороно было с требованием провести проверку (непроведение которой напрямую образования ребёнка не лишает), а просьбы обеспечить образование были устными, поэтому к делу их не пришьёшь. Поэтому я бы еще раз написал в гороно, только уже со ссылкой на 2.1.6-2.1.8, требование обеспечить получение образования (ну, и проконтролировать дет.сад - до кучи). И вот если не обеспечит - то тогда в прокуратуру/суд.
« Последнее редактирование: Пн, 04 Июн 2012, 17:52 от Mike » Записан
Оленка
Пользователь
**

Украина

Рейтинг: 5
Сообщений: 58



Просмотр профиля
« Ответ #568 : Вт, 05 Июн 2012, 23:49 »

Сегодня не день, а просто сказка Улыбка
Еще с утра готовилась к штурму МОН (по телефону Улыбка )
А завтра - прокуратуры и ГОРОНО.
Но не тут-то было! Сегодня с утра муж вручил букет цветов по поводу моего ДР, а я ему - составленный список детсадов, тщательно отобранных мною Подмигивающий

Неверующие улыбнутся, но Бог преподнес мне подарок: в первом же саду, в который зашел муж (это после четырех отказов в других ДНЗ), заведующая сказала: врач написал, что можно посещать - не имею права не взять! И вообще вела себя так, как будто в ее детсаду 100% непривитых Веселый
Сказала - ждем вас 1-го сентября! И никаких справок об эпидблагополучии не требовала! Он даже дважды переспросил от удивления - не мог поверить. А она: я же заявление и документы приняла! Все! Ждем! Че Вы так волнуетесь? По поводу благотворительного взноса сказала, что его не берут (для справки - из личного опыта в др. садах - от 200 грн до 100 баков). В общем, за доброту этой прекраснейшей женщины муж пообещал смастерить домик для деток (им доска оказалась нужна) Смеющийся

Вот и говорю: сказка!
Записан
fenix
Старожил
****

Рейтинг: 29
Сообщений: 408


Просмотр профиля
« Ответ #569 : Ср, 06 Июн 2012, 07:31 »

Вот и говорю: сказка!
Мы рождены, чтоб сказку сделать былью 
Мы - воплощенье собственных надежд
И пусть враги рыдают от бессилья
Наш разум чист, наш дух силен и свеж.
Смеющийся
Без Ваших зусиль не було б цієї казки. Вітаю Оленка!))
Записан
Страниц: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 95
  Печать  
 
Перейти в:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!