МОЗ пропонує групам ризику… ризикнути!

26 жовтня 2007 р. 
Як стало відомо з повідомлень інформ-агенцій, з початку вересня до цього часу в м.Щолкіно Ленінського району АР Крим на вірусний гепатит А захворіло 54 особи, з них 17 дітей.

18.10.2007 МОЗ України виступило на своєму сайті з рекомендацією «провести імунізацію людей груп ризику (школярів, працівників медичних та педагогічних закладів та ін.) за попереднім скринінговим визначенням до даного вірусу», див. http://www.moz.gov.ua/ua/main/press/?docID=8630

У зв'язку з цим громадські організації "Ліга захисту громадянських прав" та ГЦ ВГО "Наша Україна" хочуть зробити таку заяву.

Вказаній рекомендації МОЗ передує таке пояснення низького імунітету населення до гепатиту А: «Враховуючи низьку захворюваність вірусним гепатитом А у попередні роки...». Ця фраза демонструє, що автори рекомендації, очевидно, знають прописні істини, доступні в будь-якому класичному довіднику з інфекційних хвороб:

- один раз перенесений природним чином гепатит А залишає надійний, як правило, по життєвий імунітет - на відміну від щеплення, яке за твердженням виробників, може захищати тільки "5 років і більше";

- клінічний перебіг хвороби - легкий (90% випадків, особливо у дітей), не залишає наслідків, здебільшого безсимптомний - на відміну від важких ускладнень від щеплень, ризику, якому підпадають усі щеплені.

Проте, в перелік рекомендованих протиепідемічних заходів імунізацію все-таки включили. Спершу, подивимося, наскільки цей крок відповідає іншим нормативно-правовим актам України.

Наказ МОЗ України №48 від 03.02.2006 встановлює зокрема такі вимоги до виконання вакцинації від гепатиту А за епідемічними показами:

- «При виникненні вогнища вакцинацію контактним особам проводять протягом першого тижня», тобто, якщо прищепити пізніше, вже ПІСЛЯ контакту, то щеплення виявиться щонайменше неефективним. Про це ж кажуть і виробники відповідних вакцин у супроводжуючій документації: «Вакцину не рекомендується використовувати для профілактики захворювання ПІСЛЯ імовірного інфікування. Однак, як уже згадувалося, перші випадки захворювання в Криму зареєстровані ще на початку вересня, минуло вже майже 2 місяці. Чого ж, у такому разі, очікує МОЗ від рекомендованої кампанії? Адже результат такої запізнілої вакцинації невідомий навіть виробникам вакцин!

- Вакцинації за епідемічними показами підлягають «діти від 2 до 10 років, які мешкають на ендемічних територіях (середні показники захворюваності на гепатит А за останні 5 років перевищують аналогічні середні показники захворюваності по Україні більш ніж у 2 рази)»

Але чи є Крим такою ендемічною територією?

Щоб дати відповідь на це питання, достатньо прогортати зведення новин щодо гепатиту А на сайті МОЗ. Ось ці спалахи захворювань за останні декілька років:

 

  1. грудень 2004 р., Миколаївська обл. - 16 людей
  2. травень 2006 р., Київ - 132 людей.
  3. квітень 2006 р., Закарпатська обл. - 21 людина
  4. квітень 2006 р., Чернівецька обл. - 21 людина
  5. жовтень 2006 р., Івано-Франківська обл. - 10 людей
  6. жовтень 2006 р., Кіровоград - 10 людей.
  7. березень 2007 р., Львівська обл. - 7 людей

Як бачимо, Крим жодного разу не згаданий у цьому списку, тому очевидно, що середні показники захворюваності в Криму за останні 5 років аж ніяк не можуть перевищувати середні в Україні. Отже, Крим аж ніяк не можна назвати територією, ендемічною для гепатиту А.

А що ж за вакцини планують колоти кримчанам? Нажаль, МОЗ не повідомило назви вакцин, на сайті Центру Імунобіологічних препаратів (який відповідає за реєстрацію вакцин в Україні) в переліку дозволених в Україні вакцин вакцини від гепатиту А взагалі відсутні. Однак, раніше на тому ж сайті можна було побачити інформацію про три найменування таких вакцин (термін реєстрації однієї з них завершується в листопаді цього року - цікавий збіг, чи не так?). Для вакцинації дітей призначені дві з них, обидві виготовлені (як повідомляє виробник) на основі т.зв. диплоїдних клітин людини (які є нічим іншим, як фрагментом абортованого плоду людини) із застосуванням методів генної інженерії (нагадаємо, що генно-модифіковані продукти не є дозволеними для ввезення і застосування в Україні) за участю таки сильних отрут, як сполуки алюмінію та формальдегід.

Недивно, що анафілактичний шок, артралгії, нудота і блювота - входять до можливих і цілком припустимих побічних дій.

Таким чином, ця ініціатива МОЗ виглядає, на наш погляд, більш, ніж сумнівною, якщо не злочинною, оскільки ризик важких ускладнень від вакцинації  - неспівмірно вищий від ризику ускладнень від гепатиту А. Замовчування з боку МОЗ інформації про склад цих вакцин і можливі післявакцинальні ускладнення суперечить законодавству та Конституції України.

Информаційно:

Медики шукають шляхи для локалізації спалаху гепатиту в Криму

З метою локалізації спалаху гепатиту "А" в кримському місті Щолкіно медики рекомендують провести імунізацію школярів.

Про це УНІАН повідомили у прес-службі Міністерства охорони здоров'я.

Зокрема, йдеться у повідомленні МОЗ, враховуючи низьку захворюваність вірусним гепатитом А у попередні роки, що привело до формування широкого прошарку неімунних осіб (за розрахунковими даними близько 70%), рекомендовано провести імунізацію людей груп ризику (школярів, працівників медичних та педагогічних закладів та ін.) за попереднім скринінговим визначенням до даного вірусу.

За даними МОЗ, з початку вересня по даний час в м. Щолкіно Ленінського району АРК на вірусний гепатит захворіло 54 особи, з яких 17 дітей. Усі хворі госпіталізовані в інфекційні відділення Ленінської ЦРЛ та Щолкінської міської лікарні. Перебіг хвороби - середнього та легкого ступенів важкості.

На місці спалаху інфекційного захворювання працювала комісія МОЗ України з метою встановлення причин виникнення спалаху, джерела і факторів передачі вірусу гепатиту "А" та надання практичної допомоги у проведенні профілактичних, протиепідемічних та лікувальних заходів. Як зазначається у висновку комісії, дані вірусологічного аналізу дають підстави припускати провідну роль водного чинника в спалаху захворювання.

Наразі посилено контроль за роботою водопровідної і каналізаційної мереж, використовуються для цього всі доступні технічні і лабораторні методи. Продовжується моніторинг циркуляції антигена вірусу гепатиту "А" в стічних водах.

На випадок збільшення випадків гепатиту А на базі поліклініки Щолкінської міськлікарні розгорнуто відділення для лікування хворих, зазначили в МОЗ України.

Цитата:

18.10.2007
Інформаційне повідомлення МОЗ щодо ситуацій:
а) захворювання на гепатит А

Як уже повідомлялось, з початку вересня по даний час в м. Щолкіно Ленінського району АР Крим на вірусний гепатит захворіло 54 особи, з яких 17 дітей. Усі хворі госпіталізовані в інфекційні відділення Ленінської ЦРЛ та Щолкінської міської лікарні. Перебіг хвороби - середнього та легкого ступенів важкості.

Координує проведення профілактичних та протиепідемічних заходів у вогнищі перший заступник міністра, головний державний санітарний лікар України С.П.Бережнов.

На місці спалаху інфекційного захворювання працювала комісія МОЗ України у складі лікарів та провідних науковців з метою установлення причин виникнення спалаху, джерела і факторів передачі вірусу гепатиту А та надання практичної допомоги у проведенні профілактичних, протиепідемічних та лікувальних заходів. Як зазначається у висновку комісії, дані вірусологічного аналізу дають підстави припускати провідну роль водного чинника в спалаху захворювання.

Перші випадки захворювань зареєстровано в тих будинках, в яких на початку серпня проводились ремонтні роботи в каналізаційній мережі. Фахівці припускають вірогідність попадання вірусу гепатита А зі стічними водами у водопровідну мережу, а також можливе збільшення кількості хворих.

З метою локалізації та ліквідації захворювання відповідно до плану проводяться протиепідемічні та лікувально-профілактичні заходи з локалізації і ліквідації вогнища та попередженню подальшого розповсюдження захворюваності на вірусний гепатит А в Ленінському районі. Враховуючи низьку захворюваність вірусним гепатитом А у попередні роки, що привело до формування широкого прошарку неімунних осіб (за розрахунковими даними близько 70%), рекомендовано провести імунізацію людей груп ризику (школярів, працівників медичних та педагогічних закладів та ін.) за попереднім скринінговим визначенням до даного вірусу.

Посилено контроль за роботою водопровідної і каналізаційної мереж, використовуються для цього всі доступні технічні і лабораторні методи. Продовжується моніторинг циркуляції антигена вірусу гепатиту А в стічних водах.

На випадок збільшення випадків гепатиту А на базі поліклініки Щолкінської міськлікарні розгорнуто відділення для лікування хворих.

Ситуація знаходиться під контролем МОЗ України.

Цитата:

Приказ 48:
Розділ 2. Щеплення за станом здоров'я
Щеплення за станом здоров'я є обов'язковими в медичному супроводі пацієнтів з високим ризиком виникнення та тяжкого перебігу інфекції, щеплення проти яких не передбачені в плані щеплень за віком.
2.1. Схема щеплення дітей за станом здоров'я
Гепатит А. Щеплення проводиться особам старше 12 місяців життя дворазово з інтервалом у 6 місяців, Покази: Хронічні ураження печінки (інфекційного та неінфекційного ґенезу), Трансплантація печінки

Розділ 3. Щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами
Гепатит А: При епідемічному підйомі захворювання:
діти від 2 до 10 років, які мешкають на ендемічних територіях (середні показники захворюваності на гепатит А за останні 5 років перевищують аналогічні середні показники захворюваності по Україні більш ніж у 2 рази);
при виникненні вогнища вакцинацію контактним особам проводять протягом першого тижня;
персонал з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;
особи, які беруть участь у миротворчих заходах, наданні гуманітарної допомоги тощо;
особи, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю гепатиту А.

Розділ 4. Рекомендовані щеплення
Гепатит А:
- медичним працівникам;
- персоналу дитячих дошкільних установ;
- персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, який бере участь у приготуванні (виробництві), транспортуванні та реалізації продуктів харчування;
- військовослужбовцям, співробітникам МВС України, пожежникам, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);
- персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;
- персоналу та пацієнтам закритих закладів (психіатричних установ, установ для утримання розумово відсталих осіб тощо);
- персоналу та особам, що перебувають у закладах виконання покарань;
- студентам медичних навчальних закладів;
- особам, які беруть участь у миротворчих заходах, наданні гуманітарної допомоги тощо;
- особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфікованим, особам з венеричними захворюваннями;
- особам, що проживають в ендемічних регіонах щодо гепатиту А;
- особам, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю гепатиту А;
- особам, які спілкувались з хворим на гепатит А в осередках інфекції

Цитата:

Дата реєстрації з 12.11.02 по 12.11.07
Avaxim (вакцина інактивована для профілактики гепатиту А)

Дата реєстрації з 29.12.03 по 29.12.08
TWINRIXTM Junior (ТВІНРИКСTM для дітей) вакцина для профілактики гепатитів А та В

Дата реєстрації з 29.12.03 по 29.12.08
ТвінриксTM (TwinrixTM) вакцина для профілактики гепатитів А та В

Дата реєстрації з 24.04.03 по 24.04.08
ХавриксTM-1440/ХавриксTM-720 для дітей (HavrixTM-1440/HavrixTM-720 Junior monodose) вакцина для профілактики гепатиту А


Вспышки гепатита а в Украине за последние годы:

Цитата:

1. 25-26 березня 2006 р. у Києві госпіталізовано 10 осіб з підозрою на гепатити, виписано із стаціонарів три пацієнти, у тому числі дві дитини. На сьогодні, 27 березня, в лікарнях знаходиться 132 хворих, у тому числі 27 дітей.

2. З 26.09 по 05.10.06 р. у с. Вістова Калуського району Івано-Франківської області зареєстровано 10 випадків захворювання на вірусний гепатит А, з них у 8 дітей.

3. 17.10.2006
Інформаційне повідомлення щодо захворювання на гепатит А
Станом на 16 жовтня 2006 р. в інфекційному відділенні Кіровоградської міської лікарні № 1 ... Діагноз "вірусний гепатит" встановлений 10 особам

4. 30.12.2004
У школі-інтернаті І-ІІ ступеню Казанківського району Миколаївської області виявлено випадки захворювання на вірусний гепатит А. Всі виявлені хворі госпіталізовані до інфекційного відділення Казанківської ЦРЛ. Станом на 4.01.05 зареєстровано 16 хворих

5. 04.04.2006 Ще одного учня госпіталізовано з підозрою на вірусний гепатит А у смт Ясіня Рахівського району Закарпатської області, де, як повідомлялось, з підозрою на цю інфекцію було госпіталізовано 21 особу

6. 13.04.2006 у Чернівецькій області госпіталізовано 21 дитину із підозрою на вірусний гепатит А

7. 02.03.2007
У м. Сокаль (Львівська обл.) зареєстровано спалах гепатиту А серед учнів професійного ліцею.
Станом на 01.02.07 р. захворіло 7 осіб.

Цитата:

Avaxim
ПОКАЗАНИЯ: профилактика инфекции, вызываемой вирусом гепатита А, у взрослых и подростков старше 15 лет из групп риска: неиммунизированные взрослые, выезжающие в эндемичные регионы (с высоким уровнем заболеваемости гепатитом А); взрослые, подверженные профессиональному риску заражения: медицинский персонал по уходу за больными (в том числе по уходу за взрослыми и детьми, передвигающимися на инвалидных колясках), персонал канализационных и водопроводных служб, работники пищевой промышленности и предприятий общественного питания; взрослые из числа особых групп риска (больные гемофилией, пациенты,
которым проводят неоднократные гемотрансфузии, наркоманы, использующие наркотики в/в,
гомосексуалисты).
СОСТАВ И ФОРМА ВЫПУСКА: 0, 5 мл суспензии для инъекций (1 доза) содержат 160 антигенных единиц** вируса гепатита А*, инактивированного формальдегидом; прочие ингредиенты: 0, 3 мг гидроксида алюминия (выраженной в Al), 2, 5 мкл 2-феноксиэтанола, 12, 5 мкг формальдегида, среда Hanks 199""* - до 0, 5 мл, хлористоводородная кислота или гидроксида натрия для доведения рН; 0, 5 мл суспензии для инъекций (1 доза) в шприце
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ: повышенная температура тела, острые или хронические прогрессирующие заболевания (вакцинацию желательно отложить до улучшения состояния), повышенная чувствительность к одному из компонентов вакцины или аллергические реакции, наблюдавшиеся при предыдущем введении вакцины.
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ: у лиц с повышенной чувствительностью введение вакцины может привести к возникновению следующих побочных эффектов различной степени выраженности: боль
и покраснение в месте введения, очень редко - уплотнение в месте инъекции; умеренное повышение температуры тела, чувство усталости, головная боль, миалгии и артралгии, диспепсические явления; в редких случаях - незначительное обратимое повышение активности печеночных трансаминаз.
Изучение воздействия вакцины на эмбрион или плод не проводилось.
Изучение действия данной вакцины в период кормления грудью не проводилось

Цитата:

ТВИНРИКС
Комбинированная вакцина, изготовленная из смеси препаратов очищенного инактивированного вируса гепатита А (HAV) и очищенного поверхностного антигена вируса гепатита В (HBsAg), раздельно адсорбированных на гидроксиде алюминия и фосфате алюминия. Вирус гепатита А выращивают в культуре диплоидных клеток человека MRC-5. HBsAg получают с помощью методов генной инженерии
ингредиенты: алюминия гидроксид, алюминия фосфат, аминокислоты, формальдегид, неомицина сульфат, 2?феноксиэтанол, полисорбат?20, натрия хлорид, вода для инъекций.
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ: ... тошнота, рвота, анорексия;
Послелицензионный контроль за использованием вакцины:
Общие: очень редко - гриппоподобные симптомы (лихорадка, головная боль, боль в мышцах и суставах), повышенная утомляемость, анафилактические реакции, включая аллергическая реакцию по типу сывороточной болезни;

Со стороны сердечно-сосудистой системы: очень редко - головокружение, артериальная гипотензия;

Со стороны нервной системы: головокружение, парестезии, судороги;

Со стороны ЖКТ: тошнота, рвота, снижение аппетита, диарея, боль в животе, изменение показателей функциональных печеночных проб;

Со стороны крови и кроветворных органов: тромбоцитопения, тромбоцитопеническая пурпура, лимфаденопатия;

Со стороны кожи: гиперемия, зуд, крапивница.

Широкое использование моновалентных вакцин против HА и HВ показало, что в течение некоторого времени после вакцинации могут развиваться следующие неблагоприятные реакции:

Со стороны ЦНС: очень редко - периферические и/или центральные неврологические расстройства (которые могут включать рассеянный склероз, ретробульбарный неврит, миелит, паралич Белла, полиневрит, например, синдром Гийена - Барре, менингит, энцефалит, энцефалопатия),

Со стороны кожи: многоформная экссудативная эритема,

Со стороны сердечно-сосудистой системы: очень редко - васкулит.

Вакцину Твинрикс не рекомендуется использовать для профилактики заболевания после вероятного инфицирования